Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto nie chce być wypędzon, sam wypędzać musi

25 sierpnia 2007 | Plus Minus | Krzysztof Masłoń
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Kto nie chce być wypędzon, sam wypędzać musi Gdy Golo Mann pisze o Polsce i Polakach, to wydaje się, że lada chwila padnie sławne zdanie Mołotowa o "bękarcie traktatu wersalskiego"

W 1958 roku Erika Steinbach miała 15 lat, ale środowisko, w którym pół wieku później stanie się gwiazdą pierwszej wielkości, z dnia na dzień nabierało znaczenia. Ci, których wysiedlono z ziem na wschód od Odry i Nysy - jak pisał w tym samym roku Golo Mann - "po trudnej inicjacji wpisali się z wielkim sukcesem w porządek ekonomiczny nowych Niemiec", skupiając się "w nadzwyczaj silnych organizacyjnie, aktywnych związkach".

"Politycy ze środowiska wypędzonych przysięgali, że pragną pojednania z Polakami i Czechami, że nie chcą osiągać swoich celów przemocą - czytamy w "Niemieckich dziejach w XIX i XX wieku". - Jaki jednak sens ma głoszenie celów, którym nie będzie towarzyszyć przemoc, jeśli bez przemocy nigdy nie uda się ich osiągnąć? Stawało się to tym bardziej oczywiste, im więcej upływało lat, im gęściej Polacy zabudowywali i zasiedlali niemieckie niegdyś ziemie. Celem - jak utrzymywano - jest powrót do "granic z 1937 roku". Wszelako w czasie gdy Niemcy miały te granice, nigdy ich w głębi serca nie uznały. Były to właśnie granice narzucone przez "haniebny dyktat wersalski"; niemieccy politycy uważali, że dla ich rewizji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4294

Spis treści
Zamów abonament