Czy polskie miasta są atrakcyjne
W ostatnim czasie takie pojęcia, jak atrakcyjność czy konkurencyjność miast (także regionów) robią sporą karierę. Pojawiają się często zarówno w pracach badawczych, jak i tekstach publicystycznych, a nawet w deklaracjach politycznych (zwłaszcza przedwyborami).
Oba pojęcia rzadko są definiowane, za to bywają bardzo różnie rozumiane. Jedna cecha jest na pewno wspólna dla obydwu: zarówno atrakcyjność, jak i konkurencyjność traktowana jest zwykle jako właściwość relatywna, określana w stosunku do innych miast czy regionów. Często słyszymy, że dane miejsce (obszar) jest najlepsze, a na pewno lepsze niż wiele innych, także konkretnie wskazywanych. Oznacza to, że autorzy tych opinii stosują jakieś miary, według których formułują swoje oceny. Miary te różnią się jeszcze bardziej niż same definicje. Stąd już tylko krok do rankingów, które przyznają ocenianym jakże konkretne lokaty, przyczyniając się często do namiętnych dyskusji, a nierzadko do zaskakujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta