Unikanie podwójnego podatku, elektroniczne faktury i usługi remontowe objęte preferencyjną stawką VAT
W kolejnym odcinku naszego cotygodniowego cyklu przedstawiamy ciekawe wyroki w sprawach podatkowych, jakie wydały niedawno wojewódzkie sądy administracyjne. Wybór orzecznictwa przygotował Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Jak obliczyć dochód niemieckiego menedżera do opodatkowania w Polsce
Metoda obliczania przychodu do opodatkowania w Polsce na podstawie liczby dni fizycznego przebywania i świadczenia usług na terytorium Polski przez niemieckich menedżerów jest niewystarczająca i niezupełna. Tak orzekł WSA w Warszawie 28 sierpnia 2007 r. (III SA/Wa 777/07).
Spółka zatrudniała na podstawie kontraktów menedżerskich osoby zamieszkałe w Niemczech, wykonujące pracę na terenie Polski i Niemiec. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy przypisując menedżerowi niemieckiemu dochód do opodatkowania w Polsce, może brać pod uwagę liczbę dni, w jakich wykonuje on swoje usługi na terenie Polski. W jej opinii, po ustaleniu miesięcznego przychodu menedżera, powinna wydzielić część przychodu odpowiadającego liczbie dni fizycznego przybywania i świadczenia usług na terytorium Polski i Niemiec.
Spółka powołała się na art. 14 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Niemcami i Polską, zgodnie z którym dochód uzyskany przy pomocy stałej placówki w jednym z umawiających się państw może być opodatkowany w tym państwie w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.
Zdaniem organów podatkowych natomiast przy alokacji przychodu nie można poprzestać tylko na kalendarzu prowadzonym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta