Miasta i okolice wspólnie stworzą metropolie
Związki metropolitalne utworzone na mocy ustawy łączyłyby w odrębne organizmy prawne największe polskie miasta i otaczające je miejscowości
Takie rozwiązanie przygotowuje rząd w kończonym właśnie projekcie ustawy metropolitalnej. Jak deklarował niedawno wiceszef Kancelarii Premiera Jacek Kościelniak, nawet jeśli po wyborach układ polityczny się zmieni, projekt trafi do Sejmu. Może być także wniesiony jako inicjatywa posłów PiS.
O uregulowaniu wspólnego funkcjonowania wielkich miast i sąsiednich miejscowości mówi się w Polsce od lat. Jest to jednym z celów Unii Metropolii Polskich zrzeszającej 12 największych miast, potencjalnych organizmów metropolitalnych: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawę i Wrocław.
Dwa warianty łączenia
Punktem wyjścia koncepcji metropolii jest układ przestrzenny składający się z dużego miasta oraz terenów otaczających je i związanych z nim. Założenia do projektu ustawy przewidują tworzenie na takich obszarach związków metropolitalnych. Przyjęto dwa warianty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta