Nieodpłatne użyczenie firmowego lokalu może być przychodem przedsiębiorcy
Nieodpłatne użyczenie firmowego lokalu jest dla przedsiębiorcy przychodem. Wystarczy jednak, że lokal będzie używany przez właściciela na potrzeby członków rodziny, a przychód nie powstanie
Udostępnienie przez przedsiębiorcę innym osobom firmowego lokalu nie oznacza, że fiskus nie ustali z tego tytułu przychodu, i to nawet wtedy, gdy będzie podpisana umowa użyczenia.
W wysokości czynszu
Przyjmuje się, że przedsiębiorca użyczający firmowego lokalu uzyskuje taki przychód, jaki otrzymałby oddając lokal do odpłatnego używania. Tak wynika z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Analogiczne rozwiązanie przyjęto w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop). Przychodem jest równowartość czynszu, jaki przysługiwałby przedsiębiorcy w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Przepisy ustawy nie określają jednak, w jaki sposób obliczyć wartość czynszu. Organy podatkowe w praktyce biorą pod uwagę ceny rynkowe stosowane w danej miejscowości w dacie otrzymania świadczenia, z uwzględnieniem specyfiki lokalu, jego powierzchni czy lokalizacji.
Przychód u obu stron
Przy nieodpłatnym użyczeniu firmowego lokalu przychód powstaje nie tylko u przedsiębiorcy, ale również u drugiej strony, a więc u tej, która nieodpłatnie używa lokalu. Dla niej jest to nieodpłatne świadczenie. Jego wartość ustalana jest w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu takiego lokalu.
Koszty u użyczającego......
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta