Wygodniej jest skorzystać z przygotowanego formularza
Osoby ubiegające się o zwrot mogą skorzystać z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów wzoru wniosku. Znacznie ułatwia to prawidłowe obliczenie przysługującej ulgi
Stosowanie przygotowanych formularzy nie jest obowiązkowe. Osoba ubiegająca się o zwrot może sporządzić wniosek w dowolnej formie. Ważne jest jedynie, aby zawierał on wszystkie niezbędne informacje (patrz ramka). W praktyce warto posłużyć się jednak drukiem VZM-1 i przewidzianymi do niego załącznikami: VZM-1/A i VZM-1/B, które są wykazami faktur uprawniającymi do rekompensaty. Na druku VZM-1/A należy wymienić dowody zakupów nieodliczone w ramach ulg mieszkaniowych, w formularzu VZM-1/B faktury, które były podstawą do odliczeń w podatku dochodowym (obecnie ustawa o PIT nie przewiduje już takiej możliwości, więc załącznik ten będzie wykorzystywany tylko przez osoby, które mają faktury z lat ubiegłych).
Jak długo trzeba czekać na pieniądze
Kwotę zwrotu VAT określa urząd skarbowy w drodze decyzji. Wydaje ją w sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku. Następnie w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji urząd skarbowy wypłaca kwotę zwrotu.
Jeżeli prawidłowość złożonego wniosku nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy przekazuje kwotę wykazaną we wniosku bez wydawania decyzji. Wtedy wypłata zwrotu VAT następuje w sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku. Kwota zwrotu VAT zostanie wypłacona, pod warunkiem że podatnik nie ma zaległości podatkowych. W przeciwnym razie będzie ona podlegać z urzędu zaliczeniu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta