Sporządzamy plan urlopów
Jeszcze w grudniu powinniście sporządzić plany urlopów na przyszły rok. Chodzi o to, aby pracownicy zdążyli się z nimi zapoznać przed sylwestrem
Co do zasady urlopów udziela się zgodnie z planem (art. 163 k.p.). To dokument, w którym ustala się terminy wykorzystania wypoczynku, uwzględniając wnioski pracowników, aby dzięki temu lepiej zorganizować pracę w firmie.
Jak ustalić grafik
Taki plan obejmuje wszystkie urlopy przewidywane na dany rok kalendarzowy. Chodzi więc zarówno o bieżący wypoczynek, urlop w pierwszej pracy (art. 153 §1 k.p.), uzupełniający (art. 158 k.p.), czyli przysługujący pracownikowi w wyższym wymiarze, bo przekroczył kolejny próg stażu pracy, jak i zaległy.
Pracodawcy powinni udzielić pracownikowi do końca pierwszego kwartału kolejnego roku kalendarzowego niewykorzystanego za ubiegły rok urlopu wypoczynkowego lub urlopów za poprzednie lata, jeśli jeszcze się nie przedawniły (art. 168 k.p.). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. szef może wysłać na zaległy urlop, nawet gdy pracownik nie wyraża na to zgody (I PK 124/05).
W planie nie uwzględnia się tylko czterech dni urlopu na żądanie (art. 1672 k.p.). Ten bowiem zatrudnionemu wolno wykorzystać w dogodnym dla niego terminie i przełożony nie może mu odmówić jego udzielenia.
Przed ustaleniem planu urlopów pracodawca zbiera propozycje terminów wypoczynku od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta