Trybunał Konstytucyjny przesądził: koniec z emerytalną dyskryminacją mężczyzn
Nawet kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. może w 2008 r. zażądać w sądach przyznania im prawa do emerytury w obniżonym wieku – twierdzi sędzia Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi
Jest to następstwo wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 23 października 2007 r. (P 10/07; DzU nr 200, poz. 1445). Uznał on niekonstytucyjność art. 29 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa) pozbawiającego mężczyzn posiadających długi staż ubezpieczeniowy prawa do wcześniejszej emerytury na takich samych zasadach jak kobiety. Wyrok ten potwierdza jedynie konieczność respektowania przez ustawodawcę w systemie emerytalno-rentowym jednolitych zasad dla wszystkich ubezpieczonych. Formułowane w mediach poglądy o kontrowersyjności tego orzeczenia i nadmiernej ingerencji TK w sferę zastrzeżoną dla prawodawcy są bezzasadne, świadczą jedynie o emocjonalności wypowiedzi i braku głębszej analizy zagadnienia prawnego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia TK.
Nieuzasadniona dyferencjacja
Cechą charakterystyczną naszych przepisów jest zróżnicowanie przesłanek nabywania uprawnień do emerytury, wskutek czego występuje kilka rodzajów emerytur, m.in. wcześniejsza określona w art. 29 ustawy. Według tego przepisu urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli ustawowego wieku emerytalnego, mogą przejść na emeryturę, przy czym:
> kobieta – po osiągnięciu 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeśli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta