Warto wierzyć w postęp medycyny
Każdego roku na świecie i w Polsce chorych na raka przybywa. Tam jednak, gdzie świadomość onkologiczna jest większa, a dostęp do dobrodziejstw postępu nauki łatwiejszy, coraz częściej możemy mówić o chorobie nowotworowej jako schorzeniu przewlekłym
W polskiej onkologii sytuacja jest alarmująca. Większość naszych pacjentów to chorzy zdiagnozowani w zaawansowanym stadium choroby, gdy rokowania są znacznie mniej optymistyczne, a koszty leczenia bardzo wysokie. Dlaczego tak się dzieje?
Stopień uświadomienia społeczeństwa to jeden z podstawowych czynników. Musimy więc obalić mit, że rak jest wyrokiem, i przekonać Polaków, że wczesne stadium choroby, którą leczy się w specjalistycznych placówkach – gdzie jest nie tylko najwyższej klasy kadra medyczna, ale także dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia – to realna szansa na skuteczną walkę z rakiem. Jeśli nam uwierzą, może z większą troską będą obserwować własne ciało, z większą czujnością reagować na pierwsze niepokojące sygnały i przyjmować zaproszenia na badania przesiewowe.
Często właściciele samochodów z pieczołowitością odnoszą się do swoich aut, z uwagą wsłuchują się w odgłosy silnika, poddają samochód przeglądom, konsultują z fachowcami swoje wątpliwości… Gdyby taki poziom czujności każdy z nas zachował wobec złożonego mechanizmu własnego ciała, to znacznie częściej i my, i nasi pacjenci wygrywalibyśmy batalie o życie.
Kolejnym adresatem apelu o wzmożoną czujność są lekarze pierwszego kontaktu. Fakt, że tak wielu chorych trafia do nas z zaawansowaną chorobą nowotworową, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta