Pacjent musi wiedzieć, o co walczy
Co roku na świecie raka wątroby rozpoznaje się u prawie miliona osób. Rocznie w Polsce umiera na tę chorobę około 1200 ludzi, głównie mężczyzn. Występuje zwykle u osób po 50. roku życia, ale może dotyczyć także ludzi młodych
– Główną przyczyną umieralności na raka jest zbyt późne wykrycie choroby, szczególnie u mężczyzn, którzy zaniedbują badania profilaktyczne. Trzeba wiedzieć, że wynik leczenia zależy w znacznej mierze od stopnia rozwoju raka w chwili ustalenia rozpoznania. Im rak jest rozleglejszy, tym trudniejszy do leczenia. Wcześnie wykryty jest w 90 procentach wyleczalny – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszweld, ordynator Oddziału Chemioterapii w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Do jej szpitala trafiają pacjenci od 16. roku życia. – Dążymy do tego, aby wszyscy mogli być leczeni jak najskuteczniejszymi i nowoczesnymi metodami. Współpracujemy z wieloma placówkami i organizacjami zagranicznymi, a nasi lekarze wyjeżdżają na wykłady i szkolenia, aby się kształcić i zdobywać doświadczenia w leczeniu onkologicznym – mówi dr Gruszweld.
Większość zespołu to aktywni członkowie Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz European Society for Medical Oncology.
Rak długo nie daje o sobie znać
Rak wątroby jest chorobą bardzo ciężką, wymagającą natychmiastowej opieki lekarskiej. Choroba częściej dotyczy mężczyzn około 60. roku życia, często nosicieli wirusa HCV lub pacjentów z marskością wątroby. – Niestety, ten nowotwór rozwija się podstępnie, w utajeniu, we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Niewielkie pobolewania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta