Czytelnicy pytają, dF odpowiada: VAT przy aucie z zagranicznego oddziału
Polska spółka z o.o. posiada oddział w Niemczech (bilans łączony). Do oddziału niemieckiego kupiliśmy w 2005 r. siedmioosobowego Forda Galaxy w celu dowożenia pracowników na kontrakcie. Po zakończeniu kontraktu, w październiku 2007 r., samochód przekazaliśmy do spółki macierzystej w Polsce. Czy chcąc zarejestrować auto „na polskie numery”, musimy zapłacić polski VAT według stawki 22 proc.?
Tak. Przy rejestracji auta trzeba przedstawić w urzędzie powiatowym zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczonym podatku VAT albo o braku takiego obowiązku (art. 72 ust. 1 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym). W opisanej sytuacji podatek taki trzeba będzie zapłacić.
Spółka prowadzi działalność w Niemczech za pośrednictwem oddziału, który w istocie stanowi jej wydzieloną organizacyjnie część. Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami w zakresie rejestracji dla celów VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta