Stworzysz nowe miejsca pracy, też możesz korzystać z pomocy
Zwolnienie z podatku dochodowego może też przysługiwać w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Jeśli przedsiębiorca wybierze koszty nowych miejsc pracy jako koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą, wielkość dopuszczalnej pomocy publicznej (zwolnienia podatkowego) liczona jest jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników. Te dwuletnie koszty pracy obejmują koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników.
Precyzyjne przepisy, ale są wątpliwości
Przepisy rozporządzeń strefowych w obecnym brzmieniu dość precyzyjnie określają, w jaki sposób należy ustalać wartość kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy. W praktyce pojawia się jednak wiele wątpliwości związanych z ustaleniem konkretnych kwot.
Podstawowa wątpliwość wiąże się z wyliczeniem owych dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników. Tu przychodzi z pomocą § 3 ust. 6 rozporządzeń strefowych, zgodnie z którym przez nowo zatrudnionych pracowników należy rozumieć liczbę pracowników zatrudnionych po dniu uzyskania zezwolenia, w związku z realizacją nowej inwestycji, jednak nie później niż w okresie trzech lat od zakończenia inwestycji. Sprawa wydaje się zatem dość prosta. W kalkulacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta