Pożyczki bez odsetek, ale nie na każde auto
Mają atrakcyjne kredyty na zakup pojazdów produkowanych przez koncerny należące do tej samej grupy
Bank uniwersalny udzielając kredytu samochodowego, musi zadbać o to, by zapłacona przez klienta prowizja i odsetki pozwoliły mu zarobić. Nieco inną logiką kierują się banki samochodowe, powiązane z koncernami produkującymi auta. One również nie mogą sobie pozwolić na straty, ale proponowane przez nie kredyty (przynajmniej niektóre) są współfinansowane przez firmę matkę, której zależy na wsparciu sprzedaży wybranych modeli. Dla klienta oznacza to, że może sfinansować zakup auta wyjątkowo tanio. Podstawowe warunki preferencyjnych kredytów w bankach samochodowych zebraliśmy w ramce.
Dzięki finansowemu wsparciu ze strony producenta w ofercie banków samochodowych pojawiają się kredyty bez oprocentowania. Najczęściej chyba spotykane rozwiązanie to kredyt 50/50 – klient wpłaca z góry połowę ceny auta i prowizję od całego kredytu. Pozostałe 50 proc. ceny spłaca po roku bez odsetek.
Odmianą tego rozwiązania są kredyty 40/60, 60/40 czy 33/33/33 (ten ostatni jest zaciągany na dwa lata; po każdym roku klient spłaca jedną trzecią wartości auta). Znacznie rzadziej zdarzają się nieoprocentowane lub oprocentowane symbolicznie pożyczki na dłuższy okres.
Preferencyjne kredyty tego typu są bardzo atrakcyjną ofertą, jednak jak zawsze przed podpisaniem umowy należy starannie sprawdzić wszystkie warunki, przede wszystkim faktyczny koszt kredytu. Bardzo rzadko kredyt nieoprocentowany jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta