Nie ma podatnika, ale odliczony VAT trzeba zwrócić
Gdy okazuje się, że VAT został niesłusznie zapłacony, jeden kontrahent ma prawo do jego zwrotu z urzędu skarbowego, ale drugi nie ucieknie od konieczności korekty wcześniejszego odliczenia podatku naliczonego
Dostałem od gminy korektę faktury VAT z tytułu wieczystego użytkowania. Wynika z niej, że opłaty z tytułu wieczystego użytkowania nie podlegały VAT. Gmina chce, żebym potwierdził odbiór i odesłał kopię. W DF przeczytałem, że powinienem teraz skorygować swój podatek naliczony. W 2006 r. sprzedałem nieruchomość i zamknąłem firmę. Nie jestem już podatnikiem VAT. Czy i na jakiej podstawie miałbym więc korygować odliczenie? A może powinien zrobić to ten, kto ode mnie tę nieruchomość kupił? – pyta czytelnik DF.
Czytelnik znalazł się w sytuacji, o której pisaliśmy w DF 17 grudnia ub.r. Dostał od gminy korektę faktury z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie gruntu. Wszystko wskazuje więc na to, że umowę o wieczyste użytkowanie zawarł z gminą jeszcze przed 1 maja 2004 r., bo te umowy pozostają nieopodatkowane VAT (co potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 8 stycznia 2007 r., I FSK 27/06). Zasadniczo więc – jeśli czytelnik odliczył wcześniej VAT z pierwotnie wystawionej przez gminę faktury – powinien teraz skorygować to odliczenie.
Nie ma podatnika
Problem polega na tym, że czytelnik nie jest już podatnikiem VAT. Nie oznacza to jednak, że ucieknie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta