Memoriał czy kasa – czyli jak ustalić moment poniesienia wydatku inwestycyjnego
Ustalając, które wydatki mogą być objęte pomocą z tytułu działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, trzeba mieć na względzie nie tylko ich wartość, ale również moment, w którym zwiększą one limit pomocy publicznej. Ta, wydawałoby się, drugorzędna kwestia jest źródłem wielu problemów przy kalkulowaniu limitu
Wątpliwości sprowadzają się do tego, czy za moment ten należy uznać:
Chwilę zapłaty (tzw. zasada kasy), czy
Chwilę zarachowania kosztu inwestycji w księgach przedsiębiorcy (zasada memoriału).
Nieprecyzyjny przepis
Źródłem wątpliwości jest § 6 ust. 1 rozporządzeń strefowych mówiący, że „za wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą uznaje się koszty inwestycji, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione na terenie strefy w trakcie obowiązywania zezwolenia (…)”.
Przepisy strefowe nie definiują, co należy rozumieć przez „poniesione koszty inwestycji” ani też nie określają momentu poniesienia tych kosztów. Wątpliwości potęguje zamienne użycie w tym samym przepisie określenia „wydatek” mogącego wskazywać na kasowe podejście do kosztów objętych pomocą oraz określenia „koszt” mogącego wskazywać na stosowanie obowiązującej przy prowadzeniu ksiąg zasady memoriału.
Niejednolita praktyka
Różnie też kształtowała się praktyka organów podatkowych. Początkowo prezentowały niejednolite stanowisko. Próbą ujednolicenia interpretacji było pismo Ministerstwa Finansów z 5 kwietnia 2006 r. (PB4/KA-8213-321-25/06). Ministerstwo opowiedziało się w nim jednoznacznie za kasowym ujmowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta