Dlaczego przegraliśmy bój o Expo?
Uczestnicy: Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Rafał Wiśniewski, dyrektor generalny MSZ, Kazimierz Michał Ujazdowski, były minister kultury, Mirosław Boruc, dyrektor Instytutu Marki Polskiej, Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej. Dyskusję prowadził Igor Janke
Igor Janke:
Wrocław. Zacznijmy od oceny tego, co straciliśmy, przegrywając rywalizację o Expo 2012. Czego nie udało nam się uzyskać, czego nie uzyska Wrocław, czego nie uzyska Polska?
Rafał Dutkiewicz:
Expo wiązało się z możliwością uruchomienia w okresie przejściowym kilkudziesięciu tysięcy, a na stałe przynajmniej kilku tysięcy miejsc pracy już w okresie, kiedy wystawa miałaby się odbywać. Te miejsca pracy pozostałyby we Wrocławiu. Mówimy, że nie odwiedzi Wrocławia i Polski kilka bądź kilkanaście milionów turystów i cały ten ruch pieniądza związany z przepływami bezpośrednimi oraz wpływami podatkowymi się nie dokona.Zamysł był związany z tym, że Wrocław m.in. dzięki sprawie Expo mógł się zamienić z miasta monocentrycznego w wielocentryczne. Żeby stworzyć nowe centrum miasta, potrzebne są z jednej strony inwestycje urbanistyczne, muszą powstać drogi, domy, place. Z drugiej strony potrzebne jest jakieś wydarzenie, które w świadomości zbuduje centralną rolę tego miejsca. Wszystko, co miało powstawać wokół terenów Expo, zostanie przez miasto i tak wybudowane.
Rafał Wiśniewski:
W drugiej połowie 2011 roku Polska będzie sprawowała prezydencję w Unii Europejskiej. To znaczy, że Polska da twarz i usta Unii Europejskiej na całym świecie. Prezydencji nie sprawuje się głównie w Brukseli, w Strasburgu, w Paryżu czy w Madrycie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta