Tajemnica cieplejszej Arktyki
Wzrost temperatury w Arktyce jest szybszy niż gdziekolwiek na świecie. Dlaczego tak się dzieje? Teorie wyjaśniające ten fenomen są błędne – twierdzi szwedzki naukowiec
Co sprawia, że Arktyka ociepla się dwukrotnie szybciej niż inne regiony świata? Czy to wpływ obecności dwutlenku węgla w atmosferze, znikania śniegu i lodu, które odbijały część energii słonecznej? Zrozumienie tego, co dzieje się w Arktyce, jest kluczowe dla przewidywania skutków ocieplania się naszej planety.
Atmosferyczny termometr
Mechanizm, który wywołuje przyspieszenie ocieplania się Arktyki, nie był dotąd zbadany – twierdzi Rune G. Graversen z Uniwersytetu Sztokholmskiego w Szwecji na łamach dzisiejszego „Nature”. Komputerowe modele wskazywały, że znikanie pokrywy śniegu i lodu powoduje ograniczenie odbijania promieni słonecznych, a co za tym idzie, większe nagrzewanie powierzchni. Zmienia się również cyrkulacja atmosferyczna, rośnie zachmurzenie (powodujące miejscowy efekt cieplarniany), maleje również obszar oceanu z pokrywą lodową. Wszystko to przyczynia się to powstawania zjawiska, które Graversen nazywa arktycznym wzmocnieniem.
Ale arktycznego wzmocnienia nie da się wyjaśnić tylko tymi zjawiskami. Na przykład: podnoszenie się temperatury zaobserwowano również od listopada do lutego, gdy efekt albedo (odbijania promieni słonecznych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta