Jeśli nie zapłacisz odsetek, możesz mieć przychód
Firma, która dostała pożyczkę za darmo, czyli bez odsetek, będzie musiała wykazać przychód
Jeśli zapłaci odsetki, przychód wykazuje pożyczkodawca. Niektóre urzędy twierdzą natomiast, że skutków podatkowych nie powoduje ich umorzenie.
Wykazujesz dopiero po otrzymaniu
Przychodem są otrzymane odsetki od należności, w tym również od udzielonych pożyczek. Tak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się kwot odsetek naliczonych, lecz nieotrzymanych. A contrario, odsetki są przychodem w dacie ich faktycznego otrzymania. Tak też uważa Ministerstwo Finansów (interpretacja z 13 stycznia 1999 r., PB 3-5912-772-604/HS/98).
Tak więc w stosunku do odsetek ustawodawca wyjątkowo zastosował kasową metodę rozpoznawania przychodu. Inaczej jest przy metodzie memoriałowej, zgodnie z którą za przychody osiągnięte w roku podatkowym uważa się także przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.
Może być nieodpłatne świadczenie
W praktyce sądy i organy podatkowe przyjęły, że pożyczki udzielane są odpłatnie, czyli za wynagrodzeniem w postaci odsetek. Chociaż umowa pożyczki w ujęciu kodeksu cywilnego jest ze swej istoty nieodpłatna (w przeciwieństwie do kredytu). Jednak nieustalenie w umowie pożyczki odsetek (i w konsekwencji ich nienaliczanie), jak również niepłacenie odsetek, pomimo ich zastrzeżenia, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta