Przy kapitalizacji przychody i koszty mogą powstać w różnym czasie
Skapitalizowane odsetki mogą być podatkowym kosztem. Tak wynika z przepisów, różna jest jednak praktyka co do momentu ich rozliczania
W wyniku kapitalizacji zobowiązanie pożyczkobiorcy z tytułu odsetek zostaje przekształcone w zobowiązanie z tytułu pożyczki poprzez doliczenie do jej kwoty zaległych odsetek.
Co do zasady skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów) można zaliczyć do kosztów (mówi o tym art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT).
Pojawiają się jednak tutaj dwa główne problemy: ważność umowy przewidującej kapitalizację odsetek w świetle art. 482 kodeksu cywilnego oraz moment zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów.
Czynność może być nieważna
Zgodnie z art. 482 § 1 kodeksu cywilnego od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa. Chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy. Często kontrahenci przewidują natomiast już w umowie pożyczki, że naliczane stopniowo odsetki będą powiększały kwotę zobowiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta