W domowym komputerze rozliczysz się z fiskusem i złożysz podanie w urzędzie
Podpis elektroniczny. Na razie jest używany rzadko, kosztuje dość drogo i niewiele urzędowych spraw da się załatwić za jego pomocą. Ale jeszcze w tym roku powinno się to zmienić
Polskie prawo już od kilku lat daje możliwość posługiwania się podpisem elektronicznym zamiast ręcznego. Musi to być jednak podpis bezpieczny, a więc spełniający kilka warunków zapisanych w ustawie.
Równoznaczny własnoręcznemu autografowi jest więc podpis elektroniczny, który został przypisany do jednej osoby, i sporządzono go za pomocą bezpiecznych urządzeń znajdujących się w posiadaniu tej osoby. Poza tym musi działać w taki sposób, by jakakolwiek zmiana treści dokumentu dokonana po złożeniu podpisu była widoczna dla adresata dokumentu.
Koniecznym warunkiem jest również to, by podpis był wydany przez jedno z upoważnionych do tego centrów certyfikacji. Może to być Krajowa Izba Rozliczeniowa, Sigillum PCCE (spółka zależna Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) lub Powszechne Centrum Certyfikacji Certum.
Nikt nieupoważniony nie wprowadzi zmian
Podpis elektroniczny nie tylko potwierdza tożsamość osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta