Milion dolarów za polskiego dukata
Rozmowa z Robertem Buczakiem z Warszawskiego Centrum Numizmatycznego
Rz: Na aukcji w nowojorskiej firmie Stack’s ostatnio za rekordową kwotę 1,38 mln dolarów (cena wywoławcza 750 tys. dolarów) sprzedano polski dukat Zygmunta III Wazy. Czy ten budzący sensację fakt, o którym na bieżąco informowaliśmy, może spowodować wzrost cen polskich numizmatów?
Robert Buczak: Od lat na światowych rynkach obserwujemy wzrost cen wyjątkowych polskich numizmatów. Dukat Zygmunta III Wazy to obecnie najdroższa polska moneta. Jej cena nie jest niczym zaskakującym, bo moneta należy do najbardziej efektownych. Pochodzi z 1621 roku. Jest na niej piękny portret. Została wykonana przez Samuela Amona z Gdańska, jednego z najlepszych medalierów, jacy działali w Polsce. Sama jej wielkość robi wrażenie. Ma ok. 7 cm średnicy, waży ok. 350 gramów. To nie była moneta obiegowa. W tym nominale wybito zaledwie kilka egzemplarzy. W światowym handlu znane są bodaj tylko dwie sztuki. Moneta taka znajduje się w Muzeum Czapskich w Krakowie. Na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowana jest moneta o nominale 40 dukatów. Została kupiona w styczniu 1985 r. na aukcji w Bazylei za 142 tys. franków szwajcarskich.Nie sądzę, żeby ten rekord aukcyjny spowodował wzrost cen. Rynek numizmatyczny jest dziś wystarczająco rozgrzany, choć nie za sprawą zabytkowych monet, lecz kolekcjonerskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta