Czy zakupy mogą determinować zakres prawa do odliczenia VAT
O tym, jak należy i jak nie należy odczytywać unijnych dyrektyw – pisze starszy menedżer w zespole VAT firmy Ernst & Young
Profesor Witold Modzelewski błędnie zinterpretował przepisy dyrektywy 2006/112/WE (wywiad w „Rz” z 22 stycznia). Zastosowanie się do rad prezesa Instytutu Studiów Podatkowych mogłoby narazić podatników na niepotrzebny spór z władzami skarbowymi i sankcje finansowe. Z tego względu warto przyjrzeć się bliżej zasadom obliczania proporcji determinującej zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi lub zwolnionymi.
Dla wszystkich transakcji
Z dyrektywy 2006/112 (dalej: dyrektywa) nie wynika bowiem, że kwoty związane z importem towarów, wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów czy też importem usług należy uwzględniać w proporcji, która określa kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu.
Podstawą tez przedstawionych w wywiadzie jest drugi akapit w art. 173 ust. 1, zgodnie z którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta