Jaki VAT od przekształceń
Przedstawiamy kolejną serię odpowiedzi na pytania czytelników dotyczące opodatkowania przekształcenia prawa do dysponowania lokalem mieszkalnym. Ze względu na zainteresowanie wyjaśniamy również kwestie związane z lokalami użytkowymi, garażami, miejscami postojowymi.
Wkład odziedziczony po rodzicach
Kilka miesięcy temu nabyłem prawo lokatorskie do mieszkania po rodzicach, którzy już nie żyją. Mieszkanie zostało przez nich zasiedlone ok. 1980 r. i cały czas miało status lokatorskiego. Gdy odziedziczyłem po rodzicach wkład mieszkaniowy, wystąpiłem o przyjęcie mnie na członka spółdzielni. Ostatnio przekształciłem mieszkanie na własnościowe, korzystając przy tym z zerowej stawki VAT. Czy jeżeli w 2008 r. zmienię formę dysponowania lokalem na odrębną własność, będę musiał zapłacić 7 proc. VAT?
Nie. W tej sytuacji istotny będzie fakt, iż na dzień ustanowienia odrębnej własności wnioskodawca będzie posiadał już własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Do tego mieszkanie było zamieszkane lub zasiedlone. Te dwa warunki wystarczą, aby korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta