Kogo szef skrzywdził przy rozstaniu, ten dostanie godziwe odszkodowanie
Rozstając się z pracownikiem bez wypowiedzenia, dokładnie przestrzegaj przepisów. Błąd może cię bowiem drogo kosztować
Oznacza to, że będzie to kwota na pewno wyższa niż odszkodowanie, jakiego nieprawidłowo zwolniony mógł żądać na podstawie kodeksu pracy. Teraz ma prawo domagać się również naprawienia szkody, jaką poniósł wskutek nieprawidłowego zwolnienia go z pracy, opierając się na przepisach kodeksu cywilnego. A to za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. (SK 18/05), według którego ograniczenie roszczeń finansowych osoby nieprawidłowo zwolnionej dyscyplinarnie tylko do trzech pensji jest niezgodne z konstytucją.
Najwyżej trzy pensje
Gdyby nie opisany wyrok, zwolniony bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie mógłby żądać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia:
∑ za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za trzy miesiące – gdy był zatrudniony na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy,
∑ za okres wypowiedzenia – inaczej.
Odszkodowanie nie może jednak przekroczyć pensji za trzy miesiące. Maksymalnie tyle miał się prawo domagać bez względu na to, ile faktycznie stracił. A wysokość odszkodowania ustalamy nadal według zasad obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Wynika tak z § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta