Legendarne, inteligentne, ulubione
Podstawowy klocek LEGO®, 2 x 4, czyli dwa rzędy po cztery okrągłe wypustki, to projekt genialny. Śmiało można go nazwać ikoną nie tylko designu, lecz także kultury
Klocki lego to system modułów. Można je łatwo łączyć za pomocą wypustek i gniazd. To właśnie prostota ich działania jest tak wspaniała. Tylko sześć klocków 2 x 4 to ponad 915 milionów kombinacji. Dokładnie 915 103 765. Ważne jest także, że produkuje się je seryjnie (więc łatwo i tanio). Są estetyczne i trwałe. A niesprzedane firma przerabia na nowe. Uczą kreatywności, rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Mając pudełko klocków, każdy, nie tylko dziecko, może stworzyć niemal wszystko.
Pod wrażeniem
W tym roku dzieci Zachodu, te które właśnie kończą 50 lat, mogą powiedzieć, że wychowały się na lego. Ja i moi rówieśnicy w Polsce mogą najwyżej powspominać czasy PRL, gdy lego, tak jak coca- cola, były obiektem westchnień. Kupowało się je w Peweksie, przywoziło z zagranicy. Pamiętam podróbki z byle jakiego plastiku, w szaroburych kolorach, które nie zawsze pasowały jeden do drugiego.
Teraz to oczywiste, że dają się połączyć, raz złożone trzymają się razem, a wszystkie czerwone czy żółte elementy mają ten sam odcień. Gdy po raz pierwszy, na przełomie lat 60. i 70., zobaczyłam oryginalne, był to dla mnie kulturowy szok, znacznie większy niż pierwszy łyk coli (wydawało mi się, że ma posmak mydła). Mało tego, te sprzed lat idealnie pasują do kupionych dzisiaj. Nie ma się co dziwić, są produkowane według tych samych szablonów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta