Nieprawidłowe rozstanie z chronionym pracownikiem drogo kosztuje
Wręczając wypowiedzenie chronionemu pracownikowi, licz się z tym, że wkrótce wróci do firmy, albo zapłacisz mu odszkodowanie za nieprawidłowe zwolnienie. Orzeczenie sądu zależy od rodzaju angażu
– Jakie roszczenia przysługują pracownicy w ciąży, na urlopie macierzyńskim albo ojcu wychowującemu dziecko podczas urlopu macierzyńskiego, którym pracodawcy dali w tym czasie w czasie wypowiedzenia albo inaczej rozwiązali z nimi umowy? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Stosunek pracy pracownicy w ciąży zatrudnionej na umowę jest szczególnie chroniony przed wypowiedzeniem i zasadniczo nie można jej rozwiązać. Rzecz jednak w tym, że zakres roszczeń nie jest jednolity i zależy od rodzaju umowy o pracę, jaką czytelnik zawarł z pracownicą.
Jaka umowa
Art. 25 § 1 k.p. stanowi, że umowa o pracę może być zawarta na czas nieokreślony, określony lub na czas wykonania określonej pracy, jak i na zastępstwo innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Każdą z tych umów może poprzedzać umowa na okres próbny. Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (także w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy czy pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego), chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy/pracownika, a reprezentujący ich zakładowy związek zgodzi się na rozwiązanie umowy. Przesądza o tym art. 177 § 1 k.p.
Jakie jednak będą konsekwencje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta