Claes -- ofiara na ołtarzu demokracji?
Stosowanie w walce politycznej nielegalnych metod, udział w aferze korupcyjnej, tolerowanie w gronie najbliższych współpracowników szpiega obcego państwa -- to oskarżenia, które zmusiły do złożenia dymisji amerykańskiego prezydenta, sekretarza generalnego NATO i niemieckiego kanclerza. W dwóch pierwszych przypadkach ogromną rolę w wyświetleniu afer miała prasa.
Claes -- ofiara na ołtarzu demokracji?
Oskarżenia Willy'ego Claesa o to, że był zamieszany w aferę korupcyjną wokół zakupu w końcu lat 80. włoskich śmigłowców Agusta dla armii belgijskiej, jego rozpaczliwa obrona i wreszcie dramatyczna rezygnacja ze stanowiska sekretarza generalnego paktu północnoatlantyckiego w październiku 1995 roku, zaledwie w rok po nominacji -- to główne wydarzenie, jakie przypomina się w Belgii przy okazji podsumowania ubiegłego roku.
W aferę jest zamieszanych kilku innych czołowych belgijskich polityków, którzy -- choć nie zostali jeszcze osądzeni i skazani -- musieli się podać do dymisji. Korupcja wyszła na jaw przy okazji śledztwa w sprawie zabójstwa w 1991 roku -- w do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach -- byłego wicepremiera Andre Coolsa. Okazało się bowiem, że kontraktowi na dostawę 46 włoskich śmigłowców towarzyszyła finansowa "gratyfikacja" zarówno dla francuskojęzycznej, jak i flamandzkiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta