Co robić z obligacjami
Słowacja: nowe reguły powszechnej prywatyzacji
Co robić z obligacjami
Na Słowacji wchodzą w życie nowe reguły prywatyzacji majątku narodowego. Fundusz Majątku Narodowego (FMN) wydał w pierwszych dniach stycznia ponad 3, 5 miliona obligacji, które zastąpią popularne książeczki kuponowe uprawniające do nabycia akcji firm państwowych. Do końca stycznia słowacki rząd podejmie decyzję w sprawie sposobu rozporządzania obligacjami.
Nowa propozycja powszechnej prywatyzacji jest inicjatywą gabinetu premiera Mecziara. Po przedterminowych wyborach parlamentarnych w październiku 1994 roku -- II tura prywatyzacji kuponowej (którą zaproponował rząd Jozefa Moravczika) została wstrzymana pierwszą decyzją nowego gabinetu. Decyzję podjęto w ostatnim momencie: 14 grudnia, w dzień po ukonstytuowaniu się gabinetu, 24 godziny przed rozpoczęciem II tury (obywatele zostali już zarejestrowani, ale dopiero 15 grudnia miało rozpocząć się wydawanie książeczek kuponowych) . Później, przez kilka miesięcy, stopniowo ograniczano wartość prywatyzowanych przesiębiorstw: podczas gdy rząd Moravczika mówił o 8 Omiliardach (do "kuponki miało" iść 3 Oprocent zakładów państwowych -- w tym 37 przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym) -- w maju 1995 roku wicepremier Sergej Kozlik sugerował już sumę 35 miliardów i wyłączał z oferty prywatyzacji energetykę, telekomunikację,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta