Jedynie słuszny kierunek
Koniec marzeń o alternatywnych dostawach gazu ziemnego
Jedynie słuszny kierunek
Wbrew temu, co od lat twierdzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) , firma odpowiedzialna m. in. za zaopatrzenie kraju w gaz ziemny, Polska nie prowadzi rozmów na temat alternatywnych dostaw gazu z Morza Północnego. "Rzeczpospolita" dysponuje pismem z norweskiej firmy Statoil, właściela złóż na Morzu Północnym, w którym Statoil zaprzecza, jakoby PGNiG składało ofertę zakupu gazu. Tym samym jedynym kierunkiem, z którego importujemy i będziemy importować gaz, pozostaje Rosja.
Wszystko "wydało się" pod koniec 1995 r. , kiedy w Niemczech oddawano do użytku gazociąg o nazwie NETRA. Łączy on norweskie zasoby gazu ziemnego z systemem przesyłowym docierającym do miejscowości Bernau pod Berlinem, zaledwie ok. 70 km od granicy polskiej. Gazociągiem NETRA można obecnie przesyłać 16--18 mld msześc. gazu, a po stosunkowo niewielkiej rozbudowie infrastruktury (kompresory, przepompownie itp. ) dużo więcej. Tą drogą można by przesyłać norweski gaz do Polski, czyli uniezależnić się od dostaw z jednego kierunku (jest to podstawowy element bezpieczeństwa energetycznego kraju, stosowany przez większość rozsądnie działających państw na świecie) . Należałoby jedynie wybudować gazociąg o długości niewiele ponad 100 km z Bernau pod Berlinem do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta