Hybrydowe instrumenty finansowe
W Niemczech
Hybrydowe instrumenty finansowe
W rozwiniętej gospodarce rynkowej kredyt przybiera często formę nietypową, niekiedy wręcz wyrafinowaną. Zazwyczaj kryje się on pod postacią papierów dłużnych, a kredytodawcą w takim wypadku nie jest bank, lecz nabywca dokonujący inwestycji w te papiery. Przykładem takiej gospodarki jest rynek niemiecki, gdzie istnieje i stosuje się do finansowania działalności gospodarczej wiele instrumentów dłużnych.
Emitentami na niemieckim rynku papierów wartościowych są:
* podmioty sektora publicznego * banki i instytucje finansowe * przedsiębiorstwa * emitenci zagraniczni
Przedsiębiorstwa spośród emitowanych przez siebie dłużnych papierów wartościowych emitują hybrydowe dłużne papiery wartościowe, do których zalicza się:
* obligacje zamienne (Wandelanleihen)
* obligacje z warrantami (Optionsanleihen)
* zaświadczenia dłużne (Genuscheinen)
Obligacje zamienne
Na gruncie prawa niemieckiego obligacja zamienna jest dłużnym papierem wartościowym, który przyznaje obligatoriuszowi prawo zamiany obligacji na akcje tego samego przedsiębiorstwa. Po zrealizowaniu prawa zamiany obligacja traci ważność. Obligacje zamienne emitowane są wformie dłużnych papierów wartościowych na okaziciela, a jako zabezpieczenie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta