Nixon -- walka do samego końca
Stosowanie w walce politycznej nielegalnych metod, udział w aferze korupcyjnej, tolerowanie w gronie najbliższych współpracowników szpiega obcego państwa -- to oskarżenia, które zmusiły do złożenia dymisji amerykańskiego prezydenta, sekretarza generalnego NATO i niemieckiego kanclerza. W dwóch pierwszych przypadkach ogromną rolę w wyświetleniu afer miała prasa.
Nixon -- walka do samego końca
Afera Watergate wybuchła w czerwcu 1972 roku. W marcu 1973 roku ujawniono fakty świadczące, że prezydent USA Richard Nixon mógł być zamieszany w próbę zatuszowania skandalu. W czerwcu 1973 r. uwikłanie Nixona w skandal potwierdził pod przysięgą były doradca prawny prezydenta John Dean. W lipcu kongresman Robert Drinan jako pierwszy złożył formalny wniosek o odwołanie Nixona ze stanowiska. W październiku, kiedy Nixon zwolnił niezależnego prokuratora prowadzącego dochodzenie w sprawie Watergate, dziesiątki gazet wezwały go w swych komentarzach redakcyjnych do rezygnacji. W lutym 1974 roku sąd wszczął dochodzenie kryminalne przeciwko Nixonowi. W kwietniu 49 proc. Amerykanów opowiedziało się za odwołaniem Nixona ze stanowiska.
Nixon walczył jednak do końca. Ustąpił dopiero w sierpniu 1974 roku po decyzji Sądu Najwyższego nakazującej wydanie taśm z nagraniami jego rozmów z doradcami i po przegłosowaniu przez Komisję Wymiaru Sprawiedliwości Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta