Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strasburski pasztet

08 stycznia 1996 | Świat | MN

Ostatnio Litwa nie miała szczęścia do Rady Europy

Strasburski pasztet

-- Istnieje niebezpieczeństwo, że Rada Europy, bardzo ważna europejska instytucja, może się sama zdyskredytować w oczach litewskiego społeczeństwa -- oznajmiło MSZ Litwy w oficjalnej odpowiedzi na raport jednego z członków RE, oskarżając go o brak obiektywizmu. Litewscy dyplomaci stanowczo odrzucili również zarzuty, że na Litwie "niewłaściwie traktuje się więźniów i mniejszości polityczne".

Teza, że Litwini żywo interesują się działalnością Rady Europy, nie jest pozbawiona podstaw. Miejscowe mass media od dłuższego czasu relacjonują kwestie związane z przygotowanym dla RE raportem dotyczącym przestrzegania praw człowieka na Litwie, a autor raportu, rumuński deputowany Gheorghe Frunda, zdobył tu nieoczekiwaną, choć złą, sławę. Tzw. raport Frundy ma być przedmiotem dyskusji w Strasburgu wstyczniu i -- jak się dość powszechnie uważa w Wilnie -- może niekorzystnie wpłynąć na szanse Litwy w europejskiej integracji. Z punktu widzenia Rady Europy możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze to decyzja, że na Litwę przyjedzie nowy ekspert, czego domagają się Litwini....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 640

Spis treści
Zamów abonament