Zakres zarzutów dłużnika w umowie faktoringu
Zakres zarzutów dłużnika w umowie faktoringu
Ryszard Sadlik
Zainteresowanie faktoringiem systematycznie wzrasta. Banki oraz inne instytucje finansowe zachęcają przedsiębiorców mających problemy z płatnościami od kontrahentów gospodarczych do korzystania z tej nowej usługi finansowej. Faktoring jest umową o charakterze złożonym, polega, najogólniej rzecz biorąc, na nabywaniu przez instytucje finansowe (najczęściej banki) wierzytelności przysługujących przedsiębiorcom od ich dłużników (np. odbiorców towarów) oraz świadczeniu dodatkowych usług na rzecz zbywców wierzytelności.
Innymi słowy, przez umowę faktoringu przedsiębiorca będący wierzycielem z danego stosunku prawnego (np. umowy sprzedaży) przenosi na rzecz instytucji finansowej swoją wierzytelność (uprawnienie do żądania zapłaty od swojego dłużnika) , otrzymując w zamian wartość tej wierzytelności pomniejszoną o należne instytucji finansowej wynagrodzenie. Dodatkowo instytucja finansowa może zobowiązać się świadczyć na rzecz przedsiębiorcy określone w umowie usługi, jak np. prowadzenie monitoringu dłużnika, doradztwo finansowe czy usługi marketingowe. Korzyści dla przedsiębiorców zbywających swoje wierzytelności w drodze faktoringu są dość znaczne, otrzymują oni bowiem należne im środki finansowe bez czekania na zapłatę od swojego dłużnika, dzięki czemu mogą je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta