Środkowa Tunezja
Legioniści Scypiona Starszego potrzebowali pięciu dni, by z położonej na wybrzeżu Kartaginy, dziś rezydencjalnej dzielnicy stolicy Tunezji, Tunisu, dotrzeć w okolice Dżebel Massouge.
Tu właśnie – na żyznych równinach Siliany i Sers, na północ i wschód od górskich masywów Atlasu Tellskiego – napotkali pod Zamą na ciągnącą znad zatoki Mała Syrta armię Hannibala. Ziemie te rozkwitły dopiero za czasów rzymskich, gdy cały ten region, na północ od Atlasu aż po nadmorskie góry Kriumi, nazywano spichlerzem Rzymu. Z okresu rzymskiej Africa Nova pozostały tu twierdze, świątynie i teatry w Zukcce, Al Kaf, Maktar. Położony na południe od łańcucha Atlasu Kairouan, ze slynnym Wielkim Meczetem, to jedno ze świętych miast islamu.
Zama Nie wiemy, gdzie dokładnie Scypion Starszy zadał klęskę Hannibalowi. W dawnej rzymskiej Africa Nova było kilka miast i osad o nazwie Zama. Pod uwagę bierze się dwa miejsca. Pierwsze to oddalona o ok. 10 km od miasteczka Siliana dzisiejsza wieś al Jamah.
Odsłonięto tu ruiny cytadeli, domów, akweduktów i zbiorników na wodę, a przede wszystkim – napis „Colonia Augusta Zama M”. Ale al Jamah leży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta