Masada – ostatni bastion powstańców
Upadek stolicy nie oznaczał końca walk, mimo że Tytus powrócił do Rzymu, unosząc ze sobą jako dowód zwycięstwa skarby Świątyni. Buntownicy nadal kontrolowali kilka odosobnionych miejsc oporu. Jednym z nich był niegdysiejszy pałac Heroda na Masadzie, forteca na szczycie płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym.
Początek oblężenia tak opisuje Józef Flawiusz: „Otóż wódz rzymski (Lucjusz Flawiusz Silwa) na czele swoich zastępów ruszył na Eleazara i sykariuszów, którzy wraz z nim zajmowali Masadę. Szybko opanował całą okolicę i w najbardziej stosownych punktach rozmieścił załogi. Całą twierdzę otoczył murem, aby nikomu z oblężonych nie było łatwo zbiec, i powyznaczał ludzi do pełnienia straży. Potem sam wybrał miejsce możliwie najodpowiedniejsze do prowadzenia działań oblężenia i rozbił na nim obóz. Znajdowało się ono tam, gdzie skała twierdzy zbliżała się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta