Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniany skarb warszawskiego fotografa

08 marca 2008 | Życie Warszawy | Przemysław Bogusz
Zamek Królewski, w głębi kościół św. Anny, połowa lat 20. ubiegłego wieku
źródło: Życie Warszawy
Zamek Królewski, w głębi kościół św. Anny, połowa lat 20. ubiegłego wieku
źródło: Życie Warszawy

Prawie 3,5 tysiąca bezcennych zdjęć przedstawiających m.in. miasto przełomu wieków XIX i XX od 30 lat czeka na odkrycie. Nie w prywatnej kolekcji, nie na strychu przedwojennej kamienicy, lecz w Archiwum Państwowym miasta stołecznego Warszawy

W sierpniu 1944 r. do drzwi mieszkania w kamienicy przy ul. Bednarskiej 23 zapukało gestapo. Wyprowadzono 63-letniego mężczyznę. Ze skąpych imformacji o jego późniejszym losie wiadomo, że trafił do obozu w Auschwitz, skąd wkrótce został wywieziony innym transportem w nieznanym kierunku. Od tego czasu słuch o nim zaginął.

Podobnych opowieści, pochodzących z tamtego okresu, można by zapewne znaleźć mnóstwo. Bohater tej w szczególny sposób zapisał się jednak w historii swojego miasta. Aresztowanym przez hitlerowską tajną policję mężczyzną był bowiem Zdzisław Marcinkowski, jeden z członków ostatniego przedwojennego zarządu Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zatrzymanie miało zapewne związek z działalnością konspiracyjną. Laboratorium fotograficzne Marcinkowskiego było komórką Wydziału Legalizacji i Techniki Oddziału II Komendy Głównej AK, który zaopatrywał wywiad w fałszywe dokumenty. Marcinkowski wpadł w ręce gestapo, ale ocalał zbiór fotografii, stanowiący plon kilkudziesięciu lat jego życia i pasji, a zarazem bezcenny dokument epoki, w której żył.

Wzór dla budowniczych

Tematyka zdjęć zdradza szerokie zainteresowania ich autora i temperament...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7959

Spis treści
Zamów abonament