Co zrobić, gdy spółdzielnia przestaje istnieć
Upadłość spółdzielni mieszkaniowej nie musi oznaczać dla jej członków utraty mieszkania. W najlepszej sytuacji są osoby mające własnościowe prawo do lokalu
Nie ma co się bać upadłości spółdzielni. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie zadbać o własne interesy.
O upadłości mówią dwa przepisy: art. 541 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: usm) oraz art. 86 prawa upadłościowego. Ten drugi stanowi, że w razie upadłości spółdzielni stosuje się usm i że można przy wykorzystaniu jej przepisów przekształcić prawa do lokali w prawo mocniejsze, czyli własność.
Wniosek przy lokatorskim
– Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych daje spółdzielcom roszczenie o przekształcenie praw spółdzielczych w odrębną własność. Dotyczy to zarówno posiadaczy mieszkań lokatorskich, jak i własnościowych, a także najemców dawnych lokali zakładowych.
– Trzeba pamiętać o jednym – wyjaśnia Piotr Zimmerman, radca prawny w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, specjalista prawa upadłościowego. – Spółdzielca może skorzystać z roszczenia o przekształcenie tylko wtedy, gdy złoży wniosek w tej sprawie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta