Rozliczamy krok po kroku dofinansowania wynagrodzeń i refundacje składek od niepełnosprawnych
Korzystasz z pomocy na zatrudnianie niepełnosprawnych? Jeśli tak, musisz się uporać z koszmarnymi rozliczeniami z PFRON, na które wszyscy narzekają. Pokazujemy, jak uczynić to zadanie łatwiejszym. Zaczynamy jednak od przedstawienia podstawowych zmian, jakie w tym względzie nastąpiły od 1 stycznia bieżącego roku. Zwłaszcza że dotyczą one zmienionych procedur wyliczania dofinansowania i refundacji składek na nowych drukach INF-D-P i INF-U-P. Nowe dokumenty zawiera nowa aplikacja SODiR. Aktualna wersja oprogramowania SODiR offline to 4.41. Od kwietnia br. musimy już używać wersji 4.45.
I. Sporządzamy miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych INF-D-P
Przede wszystkim dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przysługują na zatrudnionego, który nie ma ustalonego prawa do emerytury. Jeżeli więc pracownik osiągnie teraz wiek emerytalny, ale organ ubezpieczeniowy (np. ZUS) nie potwierdzi mu prawa do emerytury, to firma począwszy od stycznia 2008 r. otrzyma na niego dofinansowania. Nie liczy się już wiek emerytalny, lecz posiadanie decyzji określającej datę, od kiedy organ ubezpieczeniowy np. ZUS potwierdza ustalenie prawa do emerytury.
Kwoty maksymalnego dofinansowana się nie zmieniły. Nadal więc najwięcej dostają zakłady pracy chronionej. Angażujący w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy poniżej 25 osób albo co najmniej tyle, a w tym przynajmniej 6 proc. niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, dostają 70 proc. tego co zpch lub 90 proc. na cierpiących na chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe czy epilepsję lub niewidomych. Podmioty korzystające z tej formy pomocy składają do PFRON co miesiąc część I wniosku Wn-D o wypłatę dofinansowania (dotychczas co dwa miesiące) wraz z załączanymi za poszczególne dotowane osoby informacjami INF-D-P. Przekazują je do 20 dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta