Angaż okresowy wolno niekiedy rozwiązać w trakcie jego trwania
Niemal każdą umowę terminową o pracę można rozwiązać wcześniej, zanim upłynie termin, na jaki została podpisana. Pracodawcy muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu przy tym zasad określonych w kodeksie pracy
Kodeks pracy wyróżnia cztery rodzaje umów terminowych:
* na okres próbny,
* na czas określony,
* na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika (zastępstwo),
* na czas wykonania określonej pracy.
Wszystkie opiewają na określony czas i rozwiązują się z upływem terminu, na jaki zostały zawarte. Nie oznacza to jednak, że nie przestaną obowiązywać wcześniej.
Upływa termin
W umowach na okres próbny i czas określony strony powinny wskazać okres, na jaki je zawierają. Wraz z upływem tej daty kontrakt wygasa. Zawierając umowę na czas wykonania określonej pracy, strony często nie podają terminu, na jaki ją podpisują. Nie zawsze można bowiem przewidzieć, jak długo zatrudniony będzie wykonywał wskazaną pracę. Dlatego umowa taka rozwiązuje się z dniem, w którym pracownik zakończy pracę oznaczoną w kontrakcie.
Terminu trwania stosunku pracy nie musi też zawierać umowa o pracę na zastępstwo. Zawiera się ją na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika i trwa aż do dnia jego powrotu do pracy lub do czasu ustania stosunku pracy.
Każda umowa terminowa rozwiązuje się z upływem daty, na jaką została zawarta, niezależnie od tego, czy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim, na zwolnieniu lekarskim. Wyjątek stanowi art. 177 § 3 k.p. Zgodnie z nim umowa o pracę zawarta na czas określony lub na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta