Markowa, centrum Sprawiedliwych
Ma tam powstać polskie centrum-muzeum Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
Dlaczego właśnie tam? – Bo Markowa łamie kłamliwie przedstawiany stereotyp polskiego antysemityzmu – podkreśla metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik.
Dla przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ta wieś jest symbolem przywracania równowagi w prawdzie o drugiej wojnie światowej. – Niech Markowa będzie świadectwem przeciwko twierdzeniom pseudohistoryków – mówił w niedzielę podczas uroczystości 64. rocznicy zamordowania przez Niemców dziewięcioosobowej rodziny Ulmów za to, że podczas okupacji ukrywała Żydów.
– Markowa już dawno powinna się stać symbolem zachowań Polaków wobec Żydów podczas drugiej wojny światowej – mówi „Rz” mieszkający w Hajfie Abraham Segal. – Za samo podanie Żydowi ręki groziła śmierć, a już jakim trzeba się było wykazać bohaterstwem, by skazanych na zagładę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta