Stary komputer dobry na drogi
O tym, gdzie je wyrzucać, co z nich może powstać i jak mądrze kupować nowe urządzenia, mówi Robert Wawrzonek, koordynator branży RTV i IT w organizacji ElektroEko
Gdyby wszystkie wytworzone w ciągu roku przez ludzi śmieci w postaci zużytych urządzeń elektronicznych i elektrycznych załadować do wagonów towarowych, zestawiony z nich pociąg opasałby cały świat – twierdzą eksperci organizacji ekologicznej Greenpeace. Szacuje się, że rocznie od 20 do 50 milionów ton sprzętu zamienia się w odpady! Dlaczego? Bo używamy go coraz więcej, a w rezultacie jego produkcja jest najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu. Coraz chętniej też stare modele zmieniamy na nowe, ich średni czas użytkowania wynosi dwa – trzy lata. Tymczasem zużyty sprzęt może stanowić ogromne zagrożenie dla środowiska. Zwykły zestaw komputerowy składa się z ponad 1 tys. różnych substancji, wielu toksycznych.
Rz: Trzymam w piwnicy stary komputer. Chciałabym się go pozbyć. Co mam zrobić?
Robert Wawrzonek: W chwili zakupu nowego komputera może pani zostawić w sklepie stary. Sprzedawca ma obowiązek go przyjąć. Są jednak dwa ograniczenia: oddawany sprzęt elektryczny i elektroniczny musi być tego samego rodzaju, co kupowany, i w nie większej liczbie. Jeśli więc płacimy za jeden komputer, możemy zostawić jeden.
Drugim wyjściem jest oddanie starego komputera do jednego z punktów zbierania zużytego sprzętu. Informacja o ich rozmieszczeniu znajduje się m.in. na stronach naszej organizacji. Można ją także uzyskać w urzędzie miasta, gminy lub dzielnicy.
Ile jest takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta