Studenci: skreślenie przez przeoczenie
Regulamin studiów nie może być podstawą prawną skreślenia z listy studentów – twierdzi ekspert prawa szkolnictwa wyższego
Przed 2005 r., aby skreślić studenta z listy studentów, wystarczył „przypadek wskazany w regulaminie studiów” (zgodnie z art. 148 ustawy o szkolnictwie wyższym z 1990 r.). Ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej: ustawa) usankcjonowała zasadę, iż pozbawienie dostępu do dobra dofinansowywanego ze środków publicznych, jakim są studia wyższe w Polsce, może nastąpić jedynie w wypadkach wskazanych w ustawie. Tymczasem w wielu uczelniach jako podstawę prawną w decyzji o skreśleniu nadal wskazuje się przepisy regulaminu.
Zamknięta lista
Sięgnijmy do źródła. Art. 190 ustawy wylicza wypadki, w jakich może lub musi nastąpić skreślenie z listy studentów. Jest to lista zamknięta i nie ma żadnej możliwości jej uzupełniania czy poszerzania. Brak tu bowiem jakiegokolwiek odesłania.
Pojawił się jednak pogląd, że furtkę dla doregulowania przesłanek skreślenia w regulaminach studiów mógłby stanowić ust. 2 art. 190, zwłaszcza jego pkt 1: „Kierownik podstawowej jednostki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta