Jak ustalić obrót przy transakcjach finansowych
Podstawą opodatkowania przy wymianie walut powinien być ogólny dodatni wynik transakcji w danym okresie, a nie całkowita cena sprzedaży otrzymana w zamian za walutę
Zdecydował tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 czerwca 2008 r. (III SA/Wa 480-481/08).
W sprawie chodziło o ustalenie podstawy opodatkowania w przypadku świadczenia przez bank usług pośrednictwa w wymianie walut.
WSA określił – inaczej niż we wcześniejszym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – obrót z transakcji finansowych. Dodatkowo stwierdził, że jeśli nie ma wyraźnego przepisu regulującego daną kwestię w polskiej ustawie, trzeba uzupełnić go w drodze prowspólnotowej wykładni prawa krajowego, uwzględniającej orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Cena sprzedaży czy dodatni wynik
Bank zapytał organy podatkowe o to, jak traktować dla celów VAT świadczone przez niego usługi wymiany walut (pośredniczenie między klientami chcącymi nabyć lub sprzedać walutę). Nie pobierał od tego żadnego odrębnego wynagrodzenia. Jednak cech wynagrodzenia można doszukać się w różnicy między niższym kursem kupna waluty a wyższym kursem sprzedaży (tzw. spread).
Wymianę walut bank traktował jako świadczoną przez siebie usługę pośrednictwa finansowego (zwolnioną z VAT). Pojawiła się jednak wątpliwość dotycząca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta