Co grozi za spóźnione ujawnienie wartości niematerialnych i prawnych
Późniejsze wprowadzenie do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych może pozbawić podatnika prawa do ich amortyzacji. Tak uważają niektóre sądy
Przepisy obu ustaw podatkowych (i o podatku dochodowym od osób prawnych – ustawa o CIT, i o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT) uzależniają moment rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wprowadzenia środka trwałego albo wartości niematerialnej lub prawnej do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wprowadzenie do ewidencji jest powiązane z przekazaniem środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej do używania. To zatem podatnik decyduje, od kiedy rozpocznie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Ale czy zawsze tak jest?
Kiedy amortyzować
Art. 16h ust. 1 ustawy o CIT mówi, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po tym, w którym środek ten lub wartość wprowadzono do ewidencji. Dla ustalenia miesiąca, od którego dokonuje się odpisów, istotne znaczenie ma zatem miesiąc wprowadzenia danego składnika majątku do ewidencji.
W myśl art. 16d ust. 2 składniki majątku, przez które ustawa nakazuje rozumieć środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta