Udogodnienia w podróży po krajach Unii
Obcy język, inne przepisy, dodatkowy stres. Jeśli nie stracimy głowy, wezwiemy policję i spiszemy wszystkie potrzebne dane, nie powinniśmy mieć kłopotów z uzyskaniem odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku
Aby uniknąć kłopotów z wypłatą odszkodowania, najlepiej od razu wezwać policję. W niektórych państwach protokół policji jest niezbędny, żeby w ogóle otrzymać odszkodowanie. Tak jest np. na Litwie. Jeżeli uczestnicy kolizji dojdą tam do porozumienia w kwestii winy, mogą nie wzywać policji na miejsce, ale muszą sporządzić szkic wypadku i udać się z nim na najbliższy posterunek policji w celu uzyskania stosownego zaświadczenia.
Nie podpisujmy żadnego dokumentu przygotowanego w języku, którego nie znamy; niechcący możemy zrzec się odszkodowania albo potwierdzić niekorzystną dla siebie wersję zdarzenia. Najprościej jest wypełnić standardowy formularz zgłoszenia szkody. Warto mieć przy sobie taki dokument w języku polskim, a jeszcze lepiej w wersji polsko-angielskiej.
Jeśli to my spowodujemy wypadek, powinniśmy podać poszkodowanemu wszystkie dane dotyczące naszej zielonej karty lub polisy OC. Natomiast gdy to my jesteśmy poszkodowani, nasze straty powinno pokryć towarzystwo, w którym sprawca wykupił polisę OC lub zieloną kartę. Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach Unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta