Świeckie relikwie to dobra lokata
Pamiątki po wielkich Polakach są znacznie droższe niż takie same, ale anonimowe przedmioty
Tadeusz Kościuszko 28 września 1817 r., czyli kilkanaście dni przed śmiercią, rozegrał partię wista z majorem Sewerynem Drohojowskim. Drohojowski wygrał. Na kilka wygranych monet u jubilera zamówił obwódki ze złota. Widnieje na nich wygrawerowany napis upamiętniający to, od kogo je wygrał. Sama taka moneta ma niską wartość materialną. Ile może kosztować moneta, która była własnością naszego bohatera narodowego? – Na aukcji może osiągnąć cenę kilku tysięcy złotych, ale nie zamierzam się z nią rozstać! – zapewnia Jerzy Kozłowski, krakowski kolekcjoner i antykwariusz.
Handel przedmiotami związanymi z postaciami historycznymi stanowi ważną część naszego rynku antykwarycznego. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza militaria. Szabla z wygrawerowaną imienną inskrypcją może być o kilkadziesiąt tysięcy droższa od takiej samej, ale anonimowej szabli.– Żałuję, że nie spisywałem licznych pamiątek, które przeszły przez moje ręce. Miałem kiedyś np. zegarek malarza Jacka Malczewskiego z wygrawerowaną pamiątkową inskrypcją. W 2002 r., o ile dobrze pamiętam, został kupiony za 50 tys. zł. Sam taki zegarek można dziś kupić za ok. 10 tys. zł – mówi Jerzy Kozłowski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta