Jak rozliczyć w firmie darmowy lokal
Przedsiębiorców, którzy nieodpłatnie korzystają z cudzego majątku, może spotkać niemiła niespodzianka. Będą musieli bowiem wykazać przychód przed fiskusem
Jeśli użyczona jest nieruchomość, problemy z urzędem może też mieć jej właściciel. Łatwiej jest w rodzinie, przepisy wprowadzają tu bowiem zwolnienia podatkowe.
W praktyce często zdarza się, że kilka osób, które chcą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą, zakłada spółkę cywilną, a jako jej siedzibę wybierają lokal należący do jednej z nich. Jakie to powoduje skutki podatkowe?
Czy będzie podwójny przychód
Co do zasady nieodpłatne użyczenie nieruchomości innym osobom fizycznym na potrzeby prowadzenia przez nie działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń u obu stron, zarówno u użyczającego, jak i korzystającego z nieruchomości.
Czy tak będzie też w przypadku nieodpłatnego udostępnienia lokalu należącego do jednego ze wspólników na cele siedziby spółki cywilnej? Właściciel jest z jednej strony użyczającym, a z drugiej – jako wspólnik spółki cywilnej – korzystającym. Wydawałoby się zatem, że istnieje ryzyko, iż przychód z nieodpłatnego użyczenia nieruchomości zostanie mu przypisany niejako podwójnie. Na szczęście nie jest to możliwe.
Wspólnik użycza sam sobie
Choć z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) nie wynika to wprost, to po stronie wspólnika jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta