Lepiej gdy mieszkania użycza nam brat niż sąsiad
Jeśli zarejestrujemy firmę w lokalu znajomego, możemy uzyskać przychód z nieodpłatnego świadczenia. Chyba że będziemy za niego płacili
Wyświadczenie przyjacielskiej przysługi może spowodować poważne kłopoty podatkowe. Jeśli bowiem korzystamy z czegoś za darmo, to co do zasady uzyskujemy przychód. Gdy w grę wchodzi nieruchomość, przychód może też mieć jej właściciel.
Za darmo, ale z przychodem
Art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT mówi o przychodzie z nieodpłatnych świadczeń, czyli też z darmowego korzystania z lokalu. Określa się go „według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu” (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT). Jest to przychód z działalności gospodarczej, który opodatkujemy tak jak pozostałe. Wpisujemy go w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Problemy może też mieć właściciel mieszkania. Urząd skarbowy może mu oszacować przychód (także na podstawie hipotetycznego czynszu). Tak wynika z art. 16 ust. 1 ustawy o PIT.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta