Ulubione dzielnice nie zmieniają się od lat
Mokotów, Ursynów i Śródmieście – w tych dzielnicach najbardziej chcielibyśmy mieszkać. Następne w rankingu atrakcyjności są: Ochota, Praga-Południe, Żoliborz i Bemowo. Nie zawsze jednak popularności danej dzielnicy odpowiada udział w podaży oferowanych tam mieszkań
Dość podobna jest także końcówka listy atrakcyjnych dzielnic, którą zamyka Wesoła, a przed nią w kolejności są: Rembertów, Wawer i Włochy. To najmniej pożądane lokalizacje – wynika z danych portalu Oferty.net. Kolejność pierwszych siedmiu i ostatnich czterech (czyli wszystkich wymienionych wyżej dzielnic) nie zmieniła się od roku. Ale tak naprawdę najbardziej i najmniej popularne dzielnice nie zmieniają się od lat.
Rotacja w Śródmieściu
W przypadku najbardziej lubianego Mokotowa jest pewna równowaga pomiędzy popytem a podażą, gdyż udział w podaży jest tylko o 1,4 proc. niższy od zanotowanego zainteresowania kupujących (patrz mapka).
– Jeśli chodzi o podaż mieszkań w poszczególnych dzielnicach, to praktycznie w ciągu ostatnich paru lat utrzymuje się ona na tym samym poziomie. Najwięcej mieszkań z rynku wtórnego mamy na Mokotowie i w Śródmieściu – mówi Danuta Grelewicz-Pogórska z agencji AD. Drągowski.Z obserwacji tego biura nieruchomości wynika, że w Śródmieściu występuje stosunkowo wysoka rotacja.
– Mieszkania w centrum kupują ludzie młodzi, raczej nieobarczeni rodziną. Gdy pojawiają się dzieci, powszechna staje się tendencja ucieczki z centrum w rejony spokojniejsze i nieco tańsze, gdzie za te same pieniądze można nabyć nieco większe mieszkanie – mówi Danuta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta