Otwieranie korporacji w wersji rządowej
Aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, którzy rozpoczęli szkolenie w 2006 r. i później, będą zdawali pisemny egzamin zawodowy zorganizowany przez ministra sprawiedliwości
Rezygnację z odpytywania ustnego przewiduje projekt zmian w ustawach o zawodach prawniczych, który we wtorek ma przyjąć rząd. – Nowelizacja usunie luki powstałe w przepisach po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała „Rz” dyrektor Monika Madurowicz z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Przede wszystkim chodzi o egzamin końcowy dla tych, którzy odbywają aplikacje pod rządami ustawy z września 2005 r.
Czas na egzaminy zawodowe
W tej regulacji, znanej jako ustawa Gosiewskiego, która otworzyła szeroko dostęp do aplikacji, TK zakwestionował m.in. przepisy o komisjach egzaminacyjnych. Tymczasem aplikanci z rocznika 2006 będą zdawać egzaminy zawodowe już w przyszłym roku.
Projekt zakłada, że mają być państwowe. Egzamin adwokacki i radcowski przeprowadzałyby komisje z równym udziałem przedstawicieli ministra i korporacji prawniczych. Byłby tylko pisemny. Likwidację części ustnej krytykują samorządy prawnicze.
– Ograniczenie się do egzaminu pisemnego nie pozwoli ocenić, czy aplikant potrafi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta